Başkanın Mesajı

Binlerce yıl öncesine uzanan tarihiyle bir çok medeniyetin izlerini taşıyan Devrek, doğası, kültürü, sanatı ve kendine özgü gelenek ve görenekleriyle  insanı kendine çeken  bir özelliğe sahiptir.

“Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değerini anlamış olmak, ona kalpten sevgiyle bağlı olmak ve onu vatani görev saymak gerekir.” diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal, sporun yalnızca sporcular tarafından değil tüm millet tarafından anlaşılmasıyla sporda başarı kazanılabileceğini belirtir. Böylece sporda gerçek bir başarı elde etmenin sırrını tüm ülkenin omuzlarına yükler.

İşte, Devrek’te sadece doğal güzellikleriyle değil, yetiştirdiği başarılı sporcularla ve spordaki başarılarıyla da adını spor tarihine yazdırmıştır. Safder Kartoğlu , İlhan Bartu, Mesut Özil ve Kadir Pekmezci örneklerinde olduğu gibi. Bugün bize düşen en önemli görev, kentimizdeki spor bilincini yüksek tutarak, sporu her yaştan kişinin hayatına dahil ederek, yaşadığımız kentte spor hassasiyeti oluşturmak ve bunu bir kent kültürü haline getirmektir.

Sporun dili sanat, edebiyat ve müzik gibi evrenseldir. Bu nedenle gönülleri sevgiden, hoşgörü ve barıştan geçen herkesi kucaklayan spor zarafetin ve inceliğin bileşkesidir. İşte bu noktada bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz, “1.Ulusal Devrek Safder Kartoğlu Yarı Maratonu’nun şehrimize spor alanında büyük ve önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Bu etkinlikle ülkemizin dört bir yanından gelen sporcularla farklı kültürlerin buluştuğu kültür şölenine tanık olacağız. Halk koşusuyla farklı kentlerimizden gelen vatandaşlarımızla hep birlikte koşacak; birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendirecek, kentimizin enerjisini yine hep birlikte yükselteceğiz.

Ve diyoruz ki; Gelin! Hep birlikte koşalım.
Sizleri de bekliyoruz.
Sağlıkla, sporla ve Cumhuriyet’le kal!

Çetin BOZKURT

Devrek Belediye Başkanı