Safder Kartoğlu: Bir İnsanlık Anıtı

Daha kimseler koşmazken sabahın beşlerinde yollara düşen, bizim için güneş toplayan ihtiyar delikanlı Safder Kartoğlu’dur. Bir gün olsun yorulmadan, her gün aşkla! Kartoğlu, 5 kıtada, 16 ülkede maraton koşmuş ve koşmaya devam eden Türkiye’nin en yaşlı atletidir. Yaşsızdır. Yarışların sonlarına doğru hızlanmak yerine “Ah bu koşu bitmesin!” diyerek adımlarını yavaşlatır, koşu bitecek diye içi gider. Yarışları “Ah bu koşu bitmesin!” diye diye bitirir.

Bir zamanlar, bu toprakların; Devrek’in yalınayak top peşinde koşturan bir çocuğu, ‘40’lı yıllarda yörenin en centilmen futbolcusu, Devrek Gençlik Kulübü’nün futbolcusu, her şeyi idi… Şimdi yaşamıyla başlı başına bir sanat eseri… Ruhuyla, bedeniyle, inadıyla, azmiyle gerçek bir sporcu. İyilik peşinde, adım adım koşuyor. “Şairler şiirlerini sözcükleriyle yazar. Biz koşucular şiirlerimizi adımlarımızla yazarız.” diyerek koşuyor. Bize “Sporsuz kalmayın!” diyor, “Kitapsız, edebiyatsız, şiirsiz, sanatsız da kalmayın!” Koştuğu maratonların en özeli eşi için Çanakkale’de önce tek başına, sonra genç dostlarıyla birlikte koştuğu, yaşadığı müddetçe koşacağı “Bir Sevda Koşusu: Cahide Kartoğlu Yarı Maratonu”dur.

Şimdi, Safder Kartoğlu yaşarken Devrek Belediyesi’nin Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğiyle düzenlediği “1. Ulusal Devrek Safder Kartoğlu Yarı Maratonu” Devrek Belediyesi’nin Safder Kartoğlu’na bir teşekkürüdür. Safder Kartoğlu’nun ismiyle onurlanan bu parkur, yaşamıyla bizleri yüreklendiren, bize örnek olan Devrek 1927 doğumlu Safder Kartoğlu’nun izinde, iyiliğin peşinde yürümek, koşmak, isteyenler için hayat dolu, sevgi dolu, umut dolu bir yoldur.


Haydi! Başlasın koşu! Yaşasın iyilik!


Safder Kartoğlu antrenmanda.
Fotoğraf: Kubilay Tüntül, Cumhuriyet Gazetesinden.
(İstanbul, Ataköy, 1996)